Mikołajki to święto obchodzone na całym świecie 6. grudnia. Wzmianki o awyczaju obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć w tekstach z XVII wieku. W tamtym czasie dzieci otrzymywały w prezencie jabłka, złocone orzechy, pierniki. W nocy z 5. na 6. grudnia każde dziecko powinno mieć przygotowaną ozdobną skarpetę, bucik. Jeśli tego nie ma, to prezenty św. Mikołaj wkłada pod poduszkę.
W Magellanie dzieci z klasy pierwszej zorganizowały swoje Mikołajki. Dwa tygodnie wcześniej odbyło się losowanie karteczek z imionami kolegów i koleżanek. Dzieci kupiły upominki dla wylosowanych osób i w dzień Mokołajek położyły prezenty pod choinką. Następnie było odczytywanie karteczek na podarunkach i każdy uczeń otrzymał niespodziankę. Tego dnia spadł pierwszy, zimowy śnieg i przyjechał do nas…prawdziwy Mikołaj, z którym uczniowie mają zdjęcie.