Mikołajki w szkole to nie tylko okazja do rozluźnienia atmosfery podczas lekcji, to także szansa, by poprawić nastrój sobie i innym. Tego dnia wszyscy jesteśmy Mikołajami, przebieramy się w czerwone bluzeczki i zakładamy mikołajkowe czapeczki. Możemy obdarować kolegów z klasy, albo kogoś spoza naszego najbliższego otoczenia. Nie chodzi wcale o drogie prezenty, ale drobne gesty i życzliwość.

W Świętego Mikołaja wierzy coraz mniej osób, ale w grudniu czar brodacza w czerwonym uniformie udziela się wszystkim. Prezenty lubi dostawać przecież każdy. W szkolnych warunkach Mikołajki są dobrą zabawą i okazją do bliższego poznania kolegów z sąsiednich ławek. Klasowe Mikołajki organizujemy przez przeprowadzenie losowania. Stara sprawdzona metoda polega na tym, że do jednego worka wrzucamy imiona i nazwiska wszystkich uczniów. Prezent robimy osobie, którą wylosowaliśmy. Prezenty rozdają sobie dzieci podczas spotkania w udekorowanej świątecznie świetlicy. Bawiąc się przy tym i śpiewając przy akompaniamencie gitary.