A dlaczego?

„Zdumiewać się”, „wątpić”, „zgłębiać naturę rzeczy” – takich określeń używali wielcy filozofowie, kiedy chcieli wyjaśnić, czym się zajmują. Rodzice wiedzą z doświadczenia, że już najmłodsze dzieci chętnie oddają się wymienionym zajęciom filozoficznym – często z nieoczekiwaną gorliwością. Zadając dorosłym tysiąc pytań na minutę, wystawiają ich cierpliwość na poważną próbę. Czy w takim razie należy odzwyczajać dzieci od zadawania pytań? Wręcz przeciwnie! Dziecięce pytania to fundament efektywnego uczenia się na kolejnych etapach edukacji. Zadawanie pytań to wrota do wiedzy i ciągłego zaciekawienia ludźmi i światem.

W Magellanie filozofujemy – tak można nazwać zajęcia prowadzone w każdej z klas naszej szkoły, przygotowujące uczniów do udziału w międzyszkolnym projekcie współredagowania Gazetki FILOZOFIK. 

Zajęcia z filozofowania mają na celu zachęcanie dzieci do rozwijania własnej wyobraźni, słownictwa, do zastanawiania się nad różnymi tematami, do kreatywności i rozwijania słownictwa, a także do wzbogacania wiedzy.
Na zajęciach dzieci zapoznają się z materiałem, na którym będą pracowały, w listopadzie będą to zegary. Dzieci przyglądają się im i próbują wymyślać różne pytania na ich temat nie używając nazwy „zegar”. Po wielu wypowiedziach dochodzą do wniosku, że tak naprawdę rozmawiają o czasie. Jak narysować czas? To trudne, ale nie dla uczniów. Dzieci mają dużą wyobraźnię i wiele skojarzeń. Powstają bardzo ciekawe prace plastyczne i wypowiedzi uczniów.

Filozofowanie rozwija!