Fun English 2

Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Benjamin Franklin

Keeping this famous quote in mind, Fun English 2 students eagerly wanted to practice their skills for the upcoming ZUCH EXAM that Szkola Magellana will be participating in.   Grade 1 students had the opportunity to decipher some interesting questions based on the last year’s exams for their age, accordingly – second graders revised on the second grade level and the third graders – their level.  But for some, their level seemed too easy, so Filip decided to try the second grade and did exceptionally well.

Congratulations to Karolina, Julia, Filip, Max, Maciek, Tymon, Jas and Kacper.

They all have fun and now are awaiting the exam.

The sample test belongs to http://www.ces.edu.pl/