123

27 listopada Andrzejki – zwane także Jędrzejkami – to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29. na 30. listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Święty Andrzej był patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Andrzejki są ostatnią okazją na zorganizowanie hucznych zabaw przed zbliżającym się Adwentem, który w kościele katolickim trwa 4 tygodnie i jest czasem przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dawno temu wróżby andrzejkowe przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Z czasem to się zmieniło, na zabawach andrzejkowych spotykała się młodzież, by wspólnie się bawić i wróżyć sobie. Nasi uczniowie przypomną sobie wiele tych wróżb i będą mieli okazję wspólnie się pobawić, w takie wróżby jak: • ustawianie butów – który but pierwszy „dojdzie” do drzwi, jego właściciel pierwszy zmieni stan cywilny, • lanie wosku, celowanie w tabliczkę z imionami dziewcząt i chłopców – trafione imię to imię przyszłego wybranka.